Vydavatelství INCORP uspělo ve snaze o nápravu nepravdivých tvrzení, které byly šířeny o serveru EuroZprávy.cz společností Monitora

Publikováno: 13.1.2022

Zpět na novinky

Mediální skupina INCORP a.s., provozující na českém mediálním trhu několik zpravodajských médií, uspěla po zahájení soudního sporu se společností Monitora Media s.r.o. ve snaze o nápravu a očištění svého dobrého jména.

Vydavatelství INCORP patří mezi stálice české mediální scény a již dvanáct let provozuje řadu zpravodajských, ale i oborových médií, mezi které patří i známý online zpravodajský titul EuroZprávy.cz. Ten společnost Monitora v minulosti označovala jako web šířící fake news, ačkoliv proto neměla věrohodný důkaz a tuto informaci dlouhodobě rozesílala svým klientům a odběratelům.

Proti nepravdivému tvrzení a záměrným lžím se společnost INCORP důrazně ohradila, a přestože se snažila s protistranou mimosoudně domluvit, kauza skončila u soudu.

Vydavatelství uspělo a vyvrátilo nedostatečná tvrzení a důkazy společnosti Monitora, která v rámci soudního řízení uznala nepravdivost svých tvrzení a zavázala se za dehonestování portálu EuroZprávy.cz omluvit. EuroZprávy.cz byly označeny jako dezinformační server neprávem a omluvné prohlášení bude zveřejněno na webových stránkách obou účastníků sporu, obdrží jej navíc i klienti monitorovací společnosti.

„Tvorba kvalitního zpravodajského obsahu stojí nemalé finanční prostředky, um a čas celé redakce, ale i celého vydavatelství a jejího majitele. Pokud tuto snahu nabourá jiný subjekt a bez důkazu vaše médium dehonestuje, je potřeba se bránit. Nežijeme na Divokém Západě, kde si právo vykládal každý po svém. Každý subjekt si musí být vědom své vlastní zodpovědnosti za své skutky,“ doplnil marketingový ředitel Petr Hanisch.

Výsledek soudního sporu není překvapivý a je jasným signálem pro každého, kdo se snaží nálepkovat, záměrně očerňovat, lhát, dehonestovat, aniž by předložil jediný konkrétní důkaz. Pokud se ukázalo, že očerňující tvrzení společnosti Monitora nemá oporu v žádných exaktních důkazech, soudní řízení muselo skončit pro poškozené vydavatelství pozitivně.  V právním světě platí presumpce neviny a nikdo nemůže být bez důkazu očerňován. Výsledek úsilí vydavatelství INCORP je třeba chápat tak, že každý, kdo eliminuje média na základě chybných informací a bez znalosti obsahu, je za toto své chování plně zodpovědný, i proto se musí Monitora za své jednání vydavatelství INCORP veřejně omluvit.

„Dlouhodobá strategie serveru EuroZprávy.cz je kromě jiného zaměřena i na boj proti dezinformacím, nedává proto smysl, abychom sami nepravdivé zprávy publikovali a šířili. Jsme rádi, že se tento případ u soudu dočkal kýženého výsledku, ačkoliv se takové formě řešení sporů snažíme vždy předcházet. Jedná se ale o důkaz potvrzující čistotu a kvalitu našeho zpravodajství,“ okomentoval soudem schválené ujednání obou stran nařizující Monitoře omluvu šéfredaktor serveru EuroZprávy.cz Lukáš Kňazovický.

Nezávislé soudy jsou základem demokracie, dbají na dodržování zákonů a rozhodují ve prospěch spravedlnosti. Mediální skupina INCORP aktivně bojuje proti šíření fake news, bohužel sama se stala obětí nespravedlnosti. Proto je podobný úspěch u soudu vítaným potvrzením, že spravedlnost není slepá, a nahrává budoucím plánům vydavatelství, které chce ve spolupráci se serverem EuroZprávy.cz přesunout boj proti dezinformacím do soudní roviny a ukončit bezdůvodné očerňování tak, aby byl každý, kdo použije lži, dehonestace, nálepkování či propagandu k protlačení svých ideologických či byznys záměrů, vystaven možnosti zákonných následků za své činy.    
 

Zpět na novinky

Inzerujte tam, kde vás lidé uvidí.

Náš návštěvník, váš zákazník

Inzertní služby