Vydavatelství INCORP a.s. podalo žalobu na spolek Nelež

Publikováno: 27.2.2021

Zpět na novinky

Mediální skupina INCORP podala žalobu na spolek Nelež, který v loňském roce neoprávněně označil web EuroZprávy.cz jako dezinformační. Toto označení následně stáhnul a uvádí, že zmíněný zpravodajský server za dezinformační nepovažuje, odmítl se ale jakkoliv podílet na uspokojivém vyřešení vzniklé situace. EuroZprávy.cz přitom již několik let bojují proti šíření dezinformací, fake news a hoaxů.

Spolek Nelež, který apeluje na firmy a agentury, aby svou inzerci nezobrazovaly na jím vybraných nepohodlných webech, při svém vzniku označil server EuroZprávy.cz spadající pod vydavatelství INCORP, jako dezinformační. Po následném dotazování ze strany vedení redakce i samotného vydavatelství ale členové spolku uvedli, že EuroZprávy.cz za dezinformační nepovažují, což potvrdili prohlášením podepsaným oběma stranami.

Navzdory výše uvedenému spolek svým označením způsobil serveru finanční i reputační škodu, za níž odmítl převzít odpovědnost. Vedení vydavatelství navíc disponuje důkazy, že členové Nelež v tomto neoprávněném jednání interně pokračovali, navzdory jejich omluvě a příslibu napravení situace, k jehož naplnění nikdy nedošlo.

„Vydavatelství INCORP boj proti dezinformacím podporuje a sama redakce se ho již několik let aktivně účastní,“ říká šéfredaktor serveru EuroZprávy.cz Lukáš Kňazovický. S principy spolku vydavatelství rámcově souhlasí, jednání členů Nelež, ale nepovažuje za právně obhajitelné, i vzhledem k faktu, že ani po několika výzvách v průběhu loňského roku členové Nelež nedodali vedení redakce materiály, na základě kterých jméno zpravodajského mainstreamového serveru dehonestovali.

Jedinou veřejnou metriku, kterou spolek obhajuje své jednání, představil na své první tiskové konferenci loni na jaře, kdy veřejně uvedl, že server EuroZprávy.cz měl za rok 2019 publikovat údajně 36 závadných článků, které dosud ale nikdo neviděl. Celková publikační činnost serveru navíc činila v roce 2019 zhruba 31 000 zpravodajských článků, a tudíž se jedná přibližně o 0,1 % údajně závadných článků, pokud by Nelež pracoval s realnými daty.

Vedení redakce nepopírá, že by se některý z redaktorů nemohl ve své tvorbě dopustit například nedbalostní chyby, důrazně však odmítá jakékoliv nařčení z vědomého šíření dezinformací. Navzdory tomu členové spolku Nelež šíří nepravdivé informace o redakci serveru EuroZprávy.cz v Česku i v zahraničí, jak vyplývá z řady důkazů, které má vedení společnosti k dispozici.

Vydavatelství má za to, že je-li skutečným cílem spolku bojovat proti dezinformacím, měl by tak činit systematicky a svědomitě. Členové Nelež však nikdy redakci ani vydavatelství sami nekontaktovali, nepožádali o smazání údajně nevhodných článků, a po podepsání očisťujícího prohlášení se nadále odmítli podílet na řešení situace, naopak pokračovali v jednání, které je směrem k inzerentům a agenturám klamavé. Proto se společnost INCORP rozhodla věc řešit dále soudní cestou.

Server EuroZprávy.cz na problém s dezinformacemi upozorňuje již více než čtyři roky a jejich potírání věnuje stále více úsilí. Podobné riziko jako v jejich šíření ale spatřuje vedení společnosti a redakce i v činnosti spolku Nelež, který nad sebou nemá žádný dozorový orgán a spolupracující firmy si vybrané servery často samy neověřují. Svěřují tak svou reputaci do rukou jedinců, jejichž jednání spočívající v odsuzování bez předložených důkazů připomíná praktiky Státní bezpečnosti za minulého režimu, který společnost INCORP rovněž odsuzuje.

„Boj proti dezinformacím je nesmírně důležitý a sami se v něm, ať již ve zpravodajské rovině nebo prostřednictvím nově vznikající asociace, angažujeme. Nemělo by se ale stávat, že se nezisková sdružení budou sama pasovat do role soudců a katů a bez jediného zveřejněného důkazu útočit na média, jak se jim zlíbí. Ekonomicky i reputačně někoho takto poškodit je totiž velmi snadné,“ doplňuje Petr Zelinka, ředitel digitálních médií a majitel vydavatelství INCORP.

Vydavatelství i jím provozované zpravodajské servery chystají pro letošní rok řadu novinek, i přesto jsou ale nadále připraveni ve svém boji proti dezinformacím pokračovat. Jeden z projektů, který INCORP letos představí, bude mít za cíl dostat boj s nepravdivými zprávami šířenými na internetu na politickou rovinu a s pomocí politických představitelů zamezit okleštění demokracie a zároveň zabránit šíření lží a nenávisti. Redakce jsou také připraveny spolupracovat s každým, kdo projeví zájem na obraně demokracie v Česku, včetně novinářů a konkurenčních či spřátelených médií nebo iniciativ a neziskových organizací.


O společnosti INCORP

Mediální skupina INCORP a.s. je nezávislá společnost provozující a z vlastních zdrojů financující několik mainstreamových zpravodajských webů.


O webu EuroZprávy.cz

Mainstreamový zpravodajský server EuroZprávy.cz je internetový portál zaměřující se na aktuální zpravodajství ze světa i z domova. Přináší nepřetržitě aktualizované informace s důrazem na objektivitu, rychlost a nezaujatost. Události analyzuje a hledá souvislosti. Věnuje se i tématům, kterými se jiná česká média zabývají pouze okrajově, a několik let aktivně popírá dezinformace šířící se na českém internetu. Mezi jeho čtenáře patří ze 62 % ekonomicky aktivní čtenáři s rozhodovacími pravomocemi. Web navštíví měsíčně přes 1,7 milionu reálných uživatelů, kteří zhlédnou přes 10 milionů stránek.

Zpět na novinky

Inzerujte tam, kde vás lidé uvidí.

Náš návštěvník, váš zákazník

Inzertní služby